O nas

Ruch Masters – czym jest i jak się rozwijał i rozwija?
Integracja, brak barier i wykluczeń,, dostępność, a przede wszystkim aktywność – te słowa najlepiej opisują ideę Ruchu Masters. To nie zawody ani rywalizacja są fundamentem tego środowiska. Kluczowe są przyjaźń, wzajemna pomoc, budowanie relacji oraz świadomość, że jest się częścią społeczności osób o wspólnym zamiłowaniu do sportu. Rywalizacja sportowa, w formie zawodów, to jedynie dodatek – okazja do spotkań, rozmów i nawiązywania nowych znajomości.
Ruch Masters łączy byłych zawodników, olimpijczyków, osoby niezwiązane wcześniej z pływaniem, sportowców z innych dyscyplin, osoby po urazach, a także tych, którzy po prostu szukają aktywności fizycznej. Właśnie ta różnorodność tworzy unikalny charakter naszej społeczności.
Ruch Masters w strukturach PZP
Ruch Masters działa w ramach Polskiego Związku Pływackiego (PZP) i jest koordynowany przez Komitet Techniczny, który pełni funkcję doradczą. Wszelkie kwestie formalne regulowane są przez statut PZP.

Historia Ruchu Masters w Polsce
Historia Ruchu Masters w Polsce Początki pływackiego Ruchu Masters w Polsce są trudne do jednoznacznego ustalenia. W archiwach PZP pierwsze wyniki zawodów o nazwie „Mistrzostwa Polski” pochodzą z 1997 roku. Warto jednak zauważyć, że już wówczas nazywano je III Mistrzostwami Polski, co sugeruje wcześniejsze edycje. Zawody te odbyły się w Oświęcimiu w dniach 6-7 grudnia 1997 roku.
Na przestrzeni lat ważnymi wydarzeniami były m.in.:
• Pierwsze Letnie Mistrzostwa Polski na basenie 50-metrowym (Poznań, 14-15 czerwca 2003 r.),
• Pierwsze trzydniowe Zimowe Mistrzostwa Polski (Mława, 12-14 listopada 2010 r.),
• Inauguracja cyklu zawodów o Puchar Polski Masters (2008 r.).
Przez blisko 30 lat zawody organizowane były w wielu miastach, m.in.: Oświęcimiu, Poznaniu, Mławie, Lublinie, Gliwicach, Raciborzu, Augustowie, Opolu, Kozienicach, Katowicach, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Dębicy, Szczecinie i Olsztynie.



Osoby zasłużone dla Ruchu Masters
Wiele osób przyczyniło się do rozwoju Ruchu Masters w Polsce. Jedną z kluczowych postaci był ówczesny Prezes PZP, Krzysztof Usielski. W tym czasie Mastersi byli reprezentowani przez Komisję, którą kierował Kazimierz Niewitecki.
Duży wkład w dalszy rozwój wniósł Andrzej Skorykow, który pełnił funkcję Przewodniczącego Komisji Masters. Następnie Tadeusz Stuchlik, jako przewodniczący Komitetu Technicznego, zainicjował uporządkowanie dokumentacji i regulaminów oraz stworzył oficjalny profil Masters na Facebooku, który funkcjonuje do dziś.
Zaangażowanie w prace na rzecz Ruchu Masters zawsze opierało się na wolontariacie, kosztem prywatnego i rodzinnego czasu. Wszystkim, którzy poświęcili się tej idei, składamy serdeczne podziękowania.